Blog

Kediler İçin Mama Seçimi

Kediler İçin Mama Seçimi

Kediler İçin Mama Seçimi

Evlerimizin ve sokakların en sevimli varlıklarından olan kediler için mama seçimi birçok insanın düşündüğünden daha hassas bir konudur. Özellikle evimizdeki kedileri beslerken daha çok özen göstermek gerekir. Sokak kedilerini beslerken her biri için ayrı ayrı mamalar alıp hangisini yemelerini gerektiğini söylememiz zor olur.

Kediler için doğru mamayı seçmek, sağlıkları için çok önemlidir. Bir kedinin her mamayı ya da her yiyeceği yiyebilmesi yediği şeyin onun için zararsız olduğu anlamına gelmiyor. Kedilerin yaşına, ırkına, kilosuna ve varsa alerjisine ya da özel sağlık durumuna göre mama tercihi farklı olmalıdır. Örneğin bir yavru kediye yetişkin kedi maması verilirse yavru kedi, protein veya mineral gibi gerekli maddeleri eksik alabilir. Bu durum da ileride sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Yavru kedilerin gelişim sürecinde ihtiyacı olan mineral, protein, yağ ve sodyum gibi besin gıdaları yeterli seviyede alınmalıdır. Yetişkin bir kediye de yavru kedi maması verilirse iç organlarında tahribat yaşanma ihtimali çok yüksektir.

İdeal bir kedi maması yeterli oranda protein, kalsiyum, magnezyum, d vitamini, mineral ve karbonhidrat içermelidir. Kediler etobur hayvanlar oldukları için tahıl ağırlıklı mamalar yerine balık, tavuk veya kırmızı et oranının yüksek olduğu mamalar alınmalıdır. Kedilerinizin su tüketimi yeterli seviyedeyse yaş mamayı çok fazla almanız onlar için zararlı olur, ama az su tüketen kediler için yaş mama ağırlık bir beslenme daha sağlıklı olur.

Kendi yemeklerinizden kedilere de vermeniz genellikle iyi olmaz. Farklı beslenme alışkanlıklarımız olduğu için bulgur, baharat, abur cubur gibi ürünler kedilerin sağlığını olumsuz etkiler. Genel olarak bizim yemeklerimiz onlarınkine göre çok daha yüksek kalorili olurlar. Ayrıca soğan ve sarımsak gibi gıdalar kediler için büyük risk taşımaktadır.

Kedileriniz için mama seçerken güvendiğiniz bir yerden almaya özen gösterin. Aksu Akvaryum’dan kedileriniz için en ideal mamayı seçebilir, nasıl bir mama almanız gerektiği yönünde danışmak için dilerseniz iletişim numarasından ya da e-posta adresinden iletişime geçebilirsiniz. Kaliteli ve ucuz kedi ve köpek maması almak için Aksu Akvaryum web sitesi üzerinden kedi ve köpek mamalarına, evcil hayvanlarınız için diğer çeşitli ucuz petshop ürünlerine erişebilirsiniz. Ayrıca bayileriniz için toptan kedi ve köpek maması almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın